Wspomnienie o śp. ks. prałacie Ryszardzie Stasiku

Zmarły w zeszłym miesiącu ksiądz Ryszard Stasik na trwałe zapisał się na kartach historii Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej. Nie tylko przez 28 lat był proboszczem parafii pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej, ale pełnił także funkcję katechety w naszej szkole.

Mimo, że pochodził z Jaszczurowej w woj. podkarpackim, a ostatnie lata życia spędził w Grybowie to pochowany został na łososińskim cmentarzu. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły dzieci i młodzież wraz z nauczycielami z naszej szkoły.

Ksiądz Ryszard był czynnym współtwórcą współczesnej historii naszej placówki. Szczególnie aktywnie wspierał działania szkoły po przełomie w 1989 r. Wtedy też z inicjatywy ówczesnego dyrektora Stefana Kwietniowskiego oraz nauczyciela Stanisława Golonki doszło do reaktywacji Sztandaru Szkoły i przywrócenia symboliki z okresu międzywojennego. Ksiądz proboszcz wraz z wikariuszami był współorganizatorem pierwszej po wojnie patriotyczno-religijnej uroczystości w 1990 r. Wtedy to przywrócono ślubowanie na Sztandar, powstała Izba Pamięci Narodowej i Tradycji Szkół Łososińskich oraz wykonano pamiątkową ścianę poświęconą nauczycielom – legionistom: Stanisławowi Odziomkowi i Janowi Drożdżowi. Ksiądz Stasik współtworzył wraz ze szkołą nową jakość wychowawczą, która przywracała naturalną i rozumiejącą się triadę: Rodzice – Szkoła – Kościół.

W 1992 r. nasza szkoła otrzymała imię św. Jana z Kęt. Dyrektor Stefan Kwietniowski i nauczyciele wspólnie z rodzicami przy mocnym wsparciu parafii przywracali w programach wychowawczych tradycje i wartości wynikające z osoby patrona.

Począwszy od roku 2001 uroczystość patriotyczno-religijna nabrała większego rozmachu. Oprócz uczniów, nauczycieli ZSP nr 4 zaczęli w niej uczestniczyć także przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarnych, wojska, Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz  klas wojskowych z zaprzyjaźnionych szkół.

Ks. Ryszard Stasik za swoją posługę kapłańską oraz działalność społeczną został wielokrotnie odznaczany licznymi nagrodami m.in. odznaką „Za zasługi dla Miasta Limanowa” czy tytułem Honorowym Obywatela Miasta Limanowa. Dla całej społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 także pozostanie postacią wyjątkową, niezwykle dla naszej historii zasłużoną i zasługującą na pamięć i modlitwę.