Mikołajki

6 grudnia to wyjątkowy dzień zwłaszcza dla dzieci. Wszyscy oczekują wymarzonych prezentów od św. Mikołaja. Zwyczaj obdarowywania najbliższych prezentami i smakołykami, podkładanymi pod poduszkę bądź do dużych kolorowych skarpet przetrwał do dzisiaj i jest ochoczo podtrzymywany przez kolejne pokolenia. Dzieciom opowiada się, że Mikołaj przychodzi do domu  wczesnym rankiem, kiedy jeszcze śpią.

Ale tak naprawdę, czy zwyczaj mikołajek związany jest z brodatym staruszkiem na saniach w czerwonym ubraniu i czapką z pomponem, którego wszyscy znamy z reklam w telewizji?  Niestety obraz św. Mikołaja wykreowany przez media mija się trochę z rzeczywistą postacią tego słynnego biskupa. Św. Mikołaj miał brodę, ale w rzeczywistości na głowę zakładał mitrę, a do ręki brał pastorał, czyli laskę pasterską symbolizującą władzę biskupią.

Mikołaj urodził się w Patarze  w Azji Mniejszej  na  terenie dzisiejszej Turcji ok. 270 roku.  Był długo wyczekiwanym dzieckiem.   Jego rodzice zmarli bardzo szybko, a opiekę nad nim przejął jego wuj także Mikołaj, który był biskupem Patary. Jako młodzieniec Mikołaj również postanowił zostać kapłanem, a kiedy w Mirze zmarł biskup , na jego miejsce wybrano właśnie jego.  Ludzie bardzo kochali Mikołaja szczególnie za jego dobre serce.  Kiedy tylko dowiedział się , że komuś dzieje się krzywda zawsze spieszył z bezinteresowną pomocą. Kiedyś słyszał jak biedak prosił Boga o ratunek. Miał on liczną rodzinę  i nie mógł jej zapewnić godnego życia. Mikołaj tak się przejął jego sytuacja, że przyszedł nocą pod jego dom i wrzucił mu przez okno trzy sakiewki z pieniędzmi. Potem jeszcze nie raz anonimowo pomagał innym.

Był otwartym, dobrym i uśmiechniętym człowiekiem, wspaniałym pasterzem. Jednak jego gorliwość nie spodobała się rzymskiemu cesarzowi Dioklecjanowi. Uwięził biskupa na kilka lat i nie wiadomo jakby się to skończyło, gdyby nie śmierć tyrana i edykt nowego cesarza Konstantyna Wielkiego, który zapewniał chrześcijanom swobodę wyznawania wiary i uwolnił biskupa. Sława Mikołaja rosła szybko, mówiono o jego dobrym sercu i cudach, m.in. o wskrzeszeniu zmarłego i żeglarzach, których uratował z morskiej katastrofy. Do końca swoich dni został skromnym i ubogim człowiekiem. Zmarł około 352 roku. Jest on patronem dzieci, żeglarzy, kupców, panien młodych, anonimowych darczyńców. Jest także patronem Grecji i Rosji.

Mikołajki obchodzone są 6 grudnia w dzień imienin Mikołaja na całym świecie, znane są pod nazwami: Santa Clause (USA), Mikulas (Czechy), Babbo Natale (Włochy), Helige Nicolaus (Niemcy), Julemanden (Dania).

/Tomasz Radzik, redaktor sekcji historycznej/