Wystawa ku czci Rodziny Ulmów

10 września 2023 roku odbyła się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci – polskiej rodziny, która 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, została zamordowana przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom.

Uroczystość miała miejsce we wsi Markowa na Podkarpaciu, gdzie Ulmowie mieszkali i gdzie zostali zamordowani z ukrywającymi się Żydami i zwieńczyła trwający 20 lat proces beatyfikacyjny.

Tego samego dnia w naszym kraju po raz pierwszy obchodzono nowe święto – Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Upamiętnił on małoletnie ofiary II wojny światowej, takie jak siedmioro potomków Józefa i Wiktorii. 

Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej w swojej misji od lat kształtują postawy patriotyczne wśród dzieci i młodzieży oraz uczą szacunku do historii i tradycji naszego kraju.  Z tego powodu dyrektor Albert Golonka wyszedł z inicjatywą organizacji wystawy upamiętniającej heroizm rodziny Ulmów. Na głównym holu szkoły stanęły tablice przybliżające życie i ofiarę beatyfikowanych bohaterów. Materiał, który prezentowany jest na planszach pochodzi z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej i został specjalnie na okazję beatyfikacji opracowany. Oprócz rodziny Ulmów przybliżone zostały także sylwetki innych rodzin z Markowej oraz Żydów, którym te rodziny ratowały życie. Postawa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata jest świadectwem szacunku do życia, drogowskazem dla potomnych i inspiracją do działania, także w czasach pokoju. 

Mamy nadzieję, że historia Ulmów, a także innych rodzin ukrywających Żydów, będzie przyczynkiem do zadumy dla młodego pokolenia i zachęci do poznawania dziejów naszej Ojczyzny. 

/zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości/

Skip to content