Dotacja na remont Pomnika Legionistów

Miasto Limanowa otrzyma dotację celową na z budżetu województwa w ramach tegorocznej edycji konkursu pn. „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci historycznej”.

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni zdecydowali o przeznaczeniu 400 tys. zł na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane obiektów stanowiących miejsca pamięci historycznej.

W gronie 27 samorządów, którym udzielono dotacji celowej , znalazła się m.in. Limanowa. Przy udziale środków z budżetu województwa małopolskiego zostanie przeprowadzona renowacja Pomnika Legionistów w Łososinie Górnej. Kwota dotacji to 16 tys. zł.

Warto przypomnieć, że Pomnik Legionistów został zbudowany w 1934 roku z okazji 20. rocznicy wymarszu synów Ziemi Limanowskiej z tego miejsca do Legionów Polskich do Krakowa.

Pomnik stanowi ważne miejsce dla społeczności łososińskiej. Dzięki inicjatywie lokalnego działacza, emerytowanego nauczyciela Stanisława Golonki oraz dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej i parafii już od ponad 30 lat odbywają się tu uroczystości patriotyczne tj. Święto Niepodległości czy kwietniowa uroczystość Prawda – Pamięć – Szacunek.

Obecnie opiekę nad Pomnikiem sprawują uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami.