Krótka historia uroczystości przy Pomniku Legionistów…

W 1990 roku, po ponad 50 latach przerwy,  odbyła się pierwsza uroczystość o charakterze patriotyczno – religijnym w Łososinie Górnej. Po uroczystej Mszy  Świętej w naszym kościele, oddano hołd Legionistom działającym na terenie Łososiny Górnej – Stanisławowi Odziomkowi, Janowi Drożdżowi i Józefowi Markowi. Inicjatorem tego pomysłu oraz twórcą Izby Pamięci na terenie szkoły był Stanisław Golonka. W tej inicjatywie wsparł go proboszcz  parafii ks. Ryszard Stasik oraz nauczyciele i rodzice.

W 2001 roku Stanisław Golonka zainicjował  uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w formule miejsko – powiatowej, które organizowane są co roku. Kolejni proboszczowie parafii, ks. Stanisław Kowalik i obecny ks. dr Kazimierz Fąfara wraz z dyrekcją szkoły i społecznością szkolną są  głównymi  organizatorami tych podniosłych uroczystości.

W ich organizację włączyły się także stowarzyszenia katolickie działające w naszej parafii, Rada Rodziców,  Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, władze miejskie: Burmistrz i Rada  Miasta Limanowa.

Uroczystości są doskonałą lekcją wychowania patriotycznego dla kolejnych pokoleń uczniów naszej szkoły i społeczności dzielnicy oraz wszystkich uczestniczących zgodnie z maksymą BÓG – HONOR – OJCZYZNA.

Zachęcamy do obejrzenia fragmentów archiwalnego filmu z roku 2009 r. nakręconego z okazji uroczystości Dnia Niepodległości w Łososinie Górnej.