Święto Patrona Szkoły – św. Jana z Kęt

20 października Kościół w Polsce obchodzi wspomnienie liturgiczne św. Jana z Kęt – patrona profesorów, studentów i młodzieży oraz szkół katolickich. Święty Jan patronuje także naszej szkole.

Tegoroczne obchody Święta Patrona Szkoły uświetnił Międzyklasowy Konkurs, którego organizatorką była pani Joanna Głabuś-Chowaniec wraz z Samorządem Szkolnym. Jednym z celów konkursu było propagowanie wśród uczniów sylwetki patrona szkoły oraz  jego  uniwersalnych cnót godnych naśladowania we współczesnym świecie. Konkurs przeprowadzony był w dwóch kategoriach:
I Kat. KLASY 1-3
Klasy te przygotowały przedstawienie losowo wybranej legendy dotyczącej cudownej działalności św. Jana z Kęt;
II Kat. KLASY 4-6
W tej kategorii konkurs odbył się w dwóch etapach:
I etap
Poszczególne klasy wykonywały pracę plastyczną: „Portret patrona”. Wykonanie pracy było warunkiem przejścia do II etapu.
II etap – konkurs wiedzy
Trzyosobowa reprezentacja klasy odpowiadała pisemnie na pytania otwarte, a w tym czasie pozostali uczniowie rozwiązywali test wyboru, krzyżówkę i rebus. Na zakończenie uczniowie odgrywali scenki, które ukazywały uniwersalność cnót świętego patrona we współczesnym świecie.
Uczestnicy wykazali się ogromnymi zdolnościami aktorskimi, plastycznymi, jak i wiedzą historyczną.

Po zaciętej rywalizacji w kategorii klas starszych I miejsce zdobyła klasa 5b, II miejsce klasa 5a, 3 miejsce klasa 4b, IV miejsce klasa 6a, V miejsce klasa 4a.

W kategorii klas młodszych zwyciężyła klasa 2a, II miejsce zajęła klasa 1b, III miejsce klasa 3b, a klasy 1a i 3a zostały wyróżnione.

Rada Rodziców oraz indywidualni sponsorzy ufundowali wspaniałe nagrody pieniężne z przeznaczeniem na cele klasowe oraz słodkie nagrody pocieszenia

Następny dzień (20 października) rozpoczął się Mszą Św. koncelebrowaną przez proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych ks. dr Kazimierza Fąfarę oraz ks. Rafała Budzika w intencji całej społeczności szkolnej. Msza była jednocześnie zamówiona przez społeczność szkolną oraz Radę Rodziców w intencji zmarłego kilka dni temu ks. Mariana Kujdy, który był katechetą w Łososinie Górnej w latach 2005 – 2009. Oprawę muzyczną w kościele zapewnił nasz szkolny zespół pod batutą pana Wojciecha Dudka.

Następnie uczniowie klasy 6 przypomnieli zgromadzonym najważniejsze fakty z życia św. Jana z Kęt. Później uczniowie mieli okazję oglądnąć zwycięskie przedstawienia młodszych klas. Wtedy też przewodnicząca Rady Rodziców pani Edyta Wyżycka wręczyła zwycięzcom pamiątkowe dyplomy i nagrody, a pan dyrektor Albert Golonka podziękował organizatorom za trud włożony w przygotowanie konkursu oraz pogratulował najlepszym.

Dziękujemy Samorządowi Szkolnemu za świetną konferansjerkę i rzetelne prowadzenie konkursu.

/nagłośnienie, aparat oraz kamera wykorzystana podczas uroczystości jest z programu Laboratoria Przyszłości/