Żegnamy pana Stefana Bugajskiego

21 kwietnia 2021 roku zmarł pan Stefan Bugajski, wieloletni nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej, a następnie Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. płk. Józefa Jońca w Limanowej. Wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Wielbiciel muzyki i pasjonat turystyki.

Z Limanową był związany od początku swojego życia. Urodził się 16 kwietnia 1947 roku w rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych i religijnych. Był prawnukiem Józefa Bogdanowskiego, weterana Powstania Styczniowego, o pamięć którego nieustannie dbał. Miał wielki szacunek dla tradycji rodzinnych swoich przodków, zarówno ze strony ojca Jana Bugajskiego, znanego malarza pokojowego, jak i matki Ludwiki z domu Bogdanowskiej.

Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Limanowej w 1961 roku rozpoczął naukę w Liceum Pedagogicznym w Limanowej, gdzie w roku 1966 zdał egzamin dojrzałości. Po maturze pogłębiał swoją wiedzę pedagogiczną w Studium Nauczycielskim w Krzeszowicach na kierunku wychowania muzycznego. Edukację w tym kierunku ukończył w 1968 roku w Tarnowie. Swoją pierwszą pracę zawodową podjął w Dobrej, gdzie uczył przez 16 lat W międzyczasie studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, a 18 lutego 1983 r. uzyskał tytuł magistra w zakresie geografii. Na tej uczelni pogłębiał swoją wiedzę na studiach podyplomowych. W 1985 roku przeniósł się do Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej i tu uczył do 2010 roku do czasu kiedy przeszedł na emeryturę. Przez krótki okres czasu od września 1988 roku pełnił funkcję wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej.

Ten krótki opis drogi życiowej śp. Stefana Bugajskiego nie przestawia Jego bogatego zaangażowania edukacyjnego i społecznego przez 42 lata pracy zawodowej, w czasie emerytury, aż po ostatnie dni życia.

Zamiłowanie do muzyki realizował m.in. grając w orkiestrze dętej ŁPPD w Łososinie Górnej, a także śpiewał w chórze męskim. Przez wiele lat był prezesem i członkiem chóru chłopięcego przy Bazylice MBB w Limanowej.

Jego największą pasją była turystyka, dla której poświęcił bez reszty swoją pracę, wspierany przez małżonkę Cecylię. Aktywnie turystycznie, angażował się jako przewodnik tatrzański, beskidzki, terenowy po województwie małopolskim i świętokrzyskim, posiadał również uprawnienia pilota wycieczek, przewodnika GOT oraz przewodnika turystyki krajowej.

Odnajdywał w turystyce kwalifikowanej najbardziej dostępną formę aktywnego wypoczynku, racjonalnego zagospodarowania czasu wolnego, zdrowego trybu życia, a także wzbogacania wiedzy o kraju. Wszystkie te cechy przekazywał młodzieży podczas swojej długoletniej pracy edukacyjnej, w praktyce organizując młodzieżowe rajdy turystyczne. Jednym z pierwszych takich rajdów był Rajd SKKT-PTTK im. Leopolda Węgrzynowicza w roku 1978, którego był współorganizatorem. Systematycznie uczestniczył w rajdach: Szlakami Tajnego Nauczania i prof. Józefa Staniszewskiego, zaszczepiając zamiłowanie do gór i przyrody górskiej u młodzieży. Przygotowywał i organizował kursy Młodzieżowego Organizatora Turystki. Dbał o piękno mowy polskiej, organizując konkursy krasomówcze dla dzieci i młodzieży. Chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc tematyczne szkolenia terenowe dla nauczycieli geografii.

Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie PTTK Oddział w Limanowej, zaś w Kole Przewodników Turystyki przy tym oddziale w latach 1993-95 pełnił funkcję prezesa.

Dla śp. Stefana Bugajskiego doniosłą rolę miała popularyzacja rodzinnego miasta. Uczestniczył więc aktywnie w pracy zespołów redakcyjnych przygotowujących promocyjne wydawnictwa: „Limanowa Miasto w Beskidzie Wyspowym” oraz trzy tomy albumów fotografii „Okruchy pamięci-Limanowa na starej fotografii”.

Za swoją pracę zawodową był wielokrotnie nagradzany zarówno nagrodami resortowymi jak i również turystycznymi.

/źródło: Szkoła Podstawowa nr 3 w Limanowej – https://sp3limanowa.edupage.org/news/#news-253/

Uczniowie naszej szkoły również mieli zaszczyt poznać pana Stefana Bugajskiego. Towarzyszył im podczas wycieczki do Zakopanego kilka lat temu. W przystępny i ciekawy sposób przekazywał uczniom swoją ogromną wiedzę.

Msza Św. żałobna odbędzie się w bazylice w Limanowej w dniu 26 kwietnia 2021 r. (poniedziałek) o godz. 13:00, po której nastąpi odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Skip to content