„Nie taki smok straszny…” – spotkanie z panią sinolog

W czasie trudnym dla społeczeństwa chińskiego Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej chciał pokazać swoim uczniom, że warto zainteresować się  bogatą kulturą chińską, a nie postrzegać tego państwa tylko przez pryzmat ostatnich doniesień medialnych.

W ciekawy świat „Państwa Środka” wprowadziła uczniów mgr sinologii pani Barbara Binek, biegły tłumacz języka chińskiego i znawczyni Chin, która podczas studiów mieszkała w Szanghaju w ramach stypendium naukowego.  

Prelekcję naszego gościa rozpoczął występ Kingi Michalik, która brawurowo wykonała utwór „Mała Chinka” przebrana w chiński strój. Następnie uczniowie z przejęciem wysłuchali wykładu o języku chińskim (niektórzy nieśmiało, z większym lub mniejszym skutkiem,  spróbowali wymawiać chińskie słowa w tonach), o znakach, symbolach i tradycjach Chińczyków. Punktem kulminacyjnym było picie herbatki przygotowanej na chińską modłę oraz próby jedzenia ryżu pałeczkami.

Podczas Dnia Chińskiego rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Chiny w moich oczach”. Do organizatorów wpłynęło łącznie 37 prac, zróżnicowanych pod względem wykonania, estetyki i pomysłowości. Ostatecznie, po kilkugodzinnych obradach, jury wyłoniło najlepszych.

w kategorii klas 0-4:

I miejsce – Szczepan Wójtowicz, klasa 2a

II miejsce – Julia Banach, klasa 2a

III miejsce – Julia Bugańska, klasa 3b

wyróżnienia – Anna Ponicka klasa 1a, Karol Kołodziej klasa 0a, Bartłomiej Król klasa 4a

w kategorii klas 5-8:

I miejsce – Oliwia Czech klasa 5b

II miejsce – Maja Dąbrowska klasa 5b

III miejsce – Gabriel Łącki klasa 7a

wyróżnienia – Julia Malec klasa 6a

Uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi gadżetami z Szanghaju. Najlepsze prace można do końca tygodnia podziwiać w szkole. Gratulujemy talentu!

Dzień Chiński zorganizowany został z inicjatywy pani Ewy Binek przy współpracy pani Elżbiety Kołodziej i pani Anny Chełmeckiej, odbywał się on w ramach innowacji pedagogicznej „Poznajemy świat”, mającej na celu poszerzanie horyzontów i uczenia tolerancji wobec innych kultur.

Serdecznie dziękujemy pani Barbarze Binek za poświęcony czas i pełną pasji podróż po Chinach.

Podziękowania składamy również Radzie Rodziców za wsparcie finansowe przy zakupie nagród w konkursie plastycznym.

Skip to content