Wycieczka pielęgnująca pamięć – Oświęcim, Wadowice

W czwartek 20 września uczniowie klas ósmych udali się na jednodniową wycieczkę do Oświęcimia i Wadowic. Opiekunami podczas wyjazdu byli pan dyrektor Albert Golonka, pan Krzysztof Biernat oraz pan Maciej Bieda.

Do największego hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu – symbolu Holocaustu, weszli jako jedna z pierwszych grup. Dzięki temu uniknęli tłumów i mogli poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca.  Nawet największym wesołkom nie było do śmiechu, kiedy słuchali opowiadań przewodnika o masowej eksterminacji ludzi różnych narodowości. Grupa odwiedziła obie części obozu –  Auschwitz i Birkenau. Cały obiekt wpisany jest na listę Unesco i jest ważny dla następnych pokoleń – ma być ostrzeżeniem przed nienawiścią człowieka do człowieka.

Następnie uczniowie udali się do Wadowic, rodzinnego miasta polskiego papieża, św. Jana Pawła II. To tu w Bazylice Mniejszej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, został ochrzczony, tu modlił się, służył do mszy św., przyjął sakrament bierzmowania  i odprawił mszę prymicyjną. Uczniowie zwiedzili także Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – muzeum dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami.

Wycieczka nie byłaby kompletna bez skosztowania słynnej już na całym świecie „papieskiej” kremówki. Wszyscy zajadali, aż im się uszy trzęsły!

Dziękujemy firmie Kul-Tur z Limanowej za bezpieczny transport i profesjonalną obsługę podczas wycieczki.

Skip to content