Piąte urodziny świetlicy Ćavengry

Świetlica romska „Ćavengry” na Koszarach świętowała swoje piąte urodziny. Z tej okazji nauczyciele prowadzący świetlicę, panie Agnieszka Kapturkiewicz, Marta Giza oraz Anna Ślusarczyk napisały scenariusz przedstawienia oparty na romskich baśniach pt. „Ćirła, ćirła”, czyli „Dawno, dawno temu”

Dzieci romskie, a zarazem uczniowie naszego przedszkola i szkoły recytowały wierszyki, tańczyły i śpiewały w takt romskiej muzyki. 

Na uroczystość zaproszeni zostali goście: pani Ewa Podłęcka, pełnomocnik wojewody do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, pani Jolanta Nawalany, pracownik Urzędu Wojewódzkiego zajmująca się mniejszościami narodowymi i etnicznymi, pan Paweł Lechowski, etnograf, romolog z Romskiego Stowarzyszenia Oświatowego, pani Monika Szewczyk, doradca zawodowy, autorka niedawno wydanej książki kucharskiej „Prosto z garnka” o tradycjach kulinarnych Romów, ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas, ks. Krzysztof Majerczak, zastępca dyrektora Caritas, pan Albert Golonka, dyrektor ZSP nr 4, pani Dorota Atłas, zastępca dyrektora ZSP nr 4, pani Agata Kęska, przewodnicząca Rady Rodziców przy ZSP nr 4 oraz ks.Rafał Budzik.  Na występie obecna była także pani Katarzyna Rzepka, malarka której prace można było podziwiać ostatnio w szkole. Pani Katarzyna interesuje się historią i kulturą romską, podarowała świetlicy jeden ze swoich obrazów jako prezent urodzinowy. Pomocą, jak zawsze, wykazała się pani Jolanta Kądziołka, asystentka romska w naszej szkole. 

Świetlica na Koszarach, łącznik pomiędzy kulturą romską a polską, jest nieocenioną pomocą dla romskich dzieci.  Nauczyciele tu pracujący pomagają dzieciom w nauce i lepszej adaptacji środowiskowej. Mamy nadzieję, że współpraca ze szkołą nadal będzie zacieśniana.

Dalszych sukcesów z okazji piątych urodzin!

Skip to content