Wycieczka do Wrocławia

Klasa 6a pojechała wraz ze swoim wychowawcą, dyrektorem Albertem Golonką na dwudniową wycieczkę do historycznej stolicy Dolnego Śląska, Wrocławia

Pierwszego dnia (7.06) zwiedzanie skoncentrowało się w centrum miasta. Uczniowie poznali zabytki Starego Miasta;  katedrę pw. św. Jana Chrzciciela; Zakład Narodowy im. Ossolińskich (Ossolineum), jeden z najważniejszych ośrodków kultury polskiej i zabytkowe kamienice. Dzieci mogły też zobaczyć Fontannę z Szermierzem,  zlokalizowaną na placu przed Uniwersytetem Wrocławskim, będącą jednym z jego symboli. Dzień zakończyły podziwiając unikalne dzieło „Bitwa pod Racławicami”, zwane Panoramą Racławicką. Obraz ten został namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Przedstawia on bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa.

Drugiego dnia (8.06) wycieczkowicze pojechali do Trzebnicy, do zespołu klasztornego wraz z bazyliką pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Bartłomieja, który jest od początku XIV w. sanktuarium w związku z obecnością w bazylice grobu świętej Jadwigi. Następnie udali się do wrocławskiego zoo podziwiać różnych przedstawicieli egzotycznej fauny, a okazy roślinne zobaczyli w Ogrodach Japońskich. Dużą atrakcję stanowiły pokazy Wrocławskiej Fontanny. 

Po tych pięknych miejscach oprowadzał klasę szóstą przewodnik z Limanowej – świetny pan Stefan Bugajski, bezpiecznie zawoził na miejsce kierowca pan Krzysztof Florek, a nad dyscypliną, oprócz wychowawcy, czuwała pani Józefa Matras, mama Pauliny.

Dziękujemy im wszystkim za pomoc!

Skip to content