Śladami Piastów – 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II
2 czerwca 2025 roku o godzinie 3.30 wyjechaliśmy sprzed budynku szkoły na trzydniową wycieczkę do Biskupina, Gniezna i Poznania. Po około ośmiu godzinach jazdy dojechaliśmy do hotelu w Trzemesznie i zostawiliśmy nasze bagaże. Następnie udaliśmy się do Biskupina i zwiedzaliśmy osadę sprzed 3 tys. lat. Muzeum zawierające częściową rekonstrukcję dawnej osady pierwszych Piastów okazało się majestatyczne i położone na tle pięknego jeziora. Późnym wieczorem wróciliśmy zadowoleni do hotelu.
Drugiego dnia wczesnym rankiem pojechaliśmy do Grodu Pobiedziska, w którym m. in. poznaliśmy średniowieczne sposoby obrony grodu, średniowieczne uzbrojenie i potężne maszyny oblężnicze, a następnie zwiedziliśmy pobliski Skansen Miniatur szlaku Piastowskiego. Zobaczyliśmy także rozległe Pola Lednickie, przechodząc przez bramę w kształcie ryby – Brama Ryba – rzeźba które symbolizuje wkroczenie w trzecie tysiąclecie. Po południu udaliśmy się do Gniezna zwiedzając Muzeum Początków Państwa Polskiego. Podsumowaniem dnia było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej z jej najstarszymi drzwiami w stylu romańskim, które znajdują się na terenie Polski, a przedstawiają żywot i śmierć św. Wojciecha.
Trzeciego dnia na cel obraliśmy Poznań, najpierw odwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła oraz kościół św. Marcina po czym przejechaliśmy do Parku Cytadela. Na poznańskim rynku podziwialiśmy słynne Koziołki delektując się rogalami świętomarcińskimi. Obiad w restauracji „ Na Wspólnej” dał nam dużo siły, aby pokonać drogę powrotną do domu. O godzinie 21 dotarliśmy do Łososiny Górnej.
/Adrian Bodziony/
/zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości/