Uczniowie klas siódmych na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego

Uczniowie klas siódmych skorzystali z pięknej jesiennej pogody i wybrali się dziś (25.10) na pieszą wycieczkę w Beskidzie Wyspowym.

Wyprawę rozpoczęliśmy na przełęczy Marszałka Rydza – Śmigłego. Znajduje się tu kamienny obelisk z 1938 r. upamiętniający walkę Legionów Polskich w 1914 r. dowodzonych wówczas przez późniejszego Marszałka. Pamiętając o zbliżającym się Święcie Niepodległości zapaliliśmy znicz przed Pomnikiem Spotkania Pokoleń, a chłopcy z klasy 7b Dominik i Konrad krótko przypomnieli historię związaną z tym miejscem.

Głównym celem wyprawy była „królowa” Beskidu – Mogielica, najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, mierząca 1170 m. npm. Zanim jednak tam dotarliśmy mogliśmy podziwiać przepiękne kolory jesieni oraz  dalekie panoramy. Po zdobyciu szczytu nadszedł czas na zasłużony relaks. Chłopcy wykazali się nie lada sprytem i rozpalili ognisko tylko przy użyciu…lupy!

Sprawujące opiekę nad wędrowcami panie Joanna Głabuś-Chowaniec, Patrycja Puch i Ewa Binek zgodnie przyznały, że wycieczki takie jak ta powinny się odbywać zdecydowanie częściej.

/E.B/

Informacje przekazane przez Dominika i Konrada:

1. Marszałek Śmigły-Rydz: Pomnik został postawiony na cześć Edwarda Śmigłego-Rydza, który był Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego w 1939 roku, a wcześniej jednym z najważniejszych dowódców w Polsce.
2. Zmiana nazwy przełęczy: Przełęcz, gdzie stoi pomnik, pierwotnie nazywała się Chyszówki, ale w 1938 roku zmieniono nazwę, aby uhonorować Śmigłego-Rydza.
3. Odsłonięcie pomnika: Pomnik został odsłonięty w 1938 roku, co było wielkim wydarzeniem patriotycznym w okresie międzywojennym, gromadzącym lokalnych mieszkańców i władze.
4. Walki partyzanckie: W czasie II wojny światowej okolice te były miejscem walk partyzanckich Armii Krajowej, a niedaleko pomnika znajduje się również drugi pomnik, który upamiętnia te wydarzenia.
5. Coroczne uroczystości: Co roku, w okolicach 11 listopada, odbywają się tutaj uroczystości patriotyczne, w trakcie których składane są kwiaty i oddawany hołd Marszałkowi oraz partyzantom.
6. Symbolika pomnika: Pomnik jest wyrazem wdzięczności dla Śmigłego-Rydza za jego wkład w obronę Polski, chociaż jego rola w historii jest różnie oceniana, zwłaszcza ze względu na decyzje podjęte podczas kampanii wrześniowej.

/zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości/

Skip to content