103. rocznica urodzin Wielkiego Polaka

                W  dniu 18 maja przypada 103. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II, wielkiego papieża i najsławniejszego Polaka. W związku z tym warto przypomnieć sobie kilka faktów dotyczących jego życia i pontyfikatu.

         Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w podkrakowskich Wadowicach. Imię Karol otrzymał prawdopodobnie na cześć ostatniego cesarza austro-węgierskiego, Karola I Habsburga. Jego ojciec (również Karol) był  oficerem wojskowym w stopniu porucznika, zaś matka – Emilia – zmarła, gdy miał 9 lat. Trzy lata później stracił także starszego barta Edmunda, cenionego i dobrze zapowiadającego się lekarza.  Karol już jako młody chłopak miał zamiłowania literackie i aktorskie. Jego pierwszym kierunkiem studiów była polonistyka, którą studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas okupacji niemieckiej duży wpływ wywarł na niego krawiec i mistyk Jan Tyranowski, prowadzący w swoim domu konspiracyjne spotkania różańcowe. Karol pracował ciężko w kamieniołomie i zakładach chemicznych, kształcił się na tajnych kompletach. Wstąpił do seminarium prowadzonego w konspiracji przez arcybiskupa Adama Sapiehę. W 1941 roku stracił ostatnią bliską mu osobę, czyli ojca.

Po wojnie przyjął święcenia kapłańskie. Następnie podjął studia w Rzymie, gdzie obronił doktorat. Nauczał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie robił również habilitację. Był niezwykłym kapłanem i wspaniałym duszpasterzem młodzieży akademickiej, organizował wycieczki w góry i nad jeziora.  W 1958 roku został biskupem, a 9 lat później kardynałem. Był już doskonale znany w Watykanie, gdyż głosił rekolekcje u samego papieża Pawła VI. Uczestniczył on także w obradach II Soboru Watykańskiego.

Na Stolicę Piotrową został wybrany 16 października 1978 roku po niespodziewanej śmierci Jana Pawła I, po którym przybrał te same imiona. Jego pontyfikat był absolutnie nadzwyczajny i rekordowy pod wieloma względami. Jan Paweł II odbył ponad 100 podróży apostolskich, odwiedził większość krajów na świecie i prawie wszystkie parafie we Włoszech. Zyskał dzięki temu miano papieża pielgrzyma. Napisał kilkadziesiąt bardzo ważnych encyklik i innych dokumentów kościelnych, które są ponadczasowe. Kanonizował 462 osoby, a beatyfikował 1343. Odwiedził ośmiokrotnie swoją ojczyznę, a historycy uważają, że miał On wielki wpływ na obalenie komunizmu w Polsce.

Jan Paweł II odszedł do Pana w dniu 2 kwietnia 2005 roku po długiej chorobie.  Umierał na oczach całego świata i tym samym czas ten dla wielu ludzi był czasem wielkich rekolekcji. Na jego pogrzeb przybyło kilka milionów pielgrzymów, w  tym 70 prezydentów i 9 monarchów z całego świata. Jego następca, Benedykt XVI określił go „Janem Pawłem II Wielkim”. Beatyfikacja papieża Polaka miała miejsce 1 maja 2011 roku, zaś  kanonizacja – 27 kwietnia 2014 roku.

Jan Paweł II to bez wątpienia postać, z której cały nasz naród powinien być dumny. Jest  i będzie On autorytetem nie tylko dla wielu starszych osób, ale i dla przyszłych pokoleń.

/Tomasz Radzik – redaktor sekcji historycznej/

 

Skip to content