Zwiedzanie miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, powinien odwiedzić każdy człowiek.

Dawny niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny robi na odwiedzających niezwykłe wrażenie, gdyż pozwala przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu. Tak też było w przypadku młodzieży z naszej szkoły, która na początku września odwiedziła to miejsce kaźni. Młodzież była bardzo poruszona, ekspozycje z rzeczami osobistymi więźniów, ogrom obszaru obozu, prymitywne baraki więźniarskie, krematoria, kilometry obozowego ogrodzenia wywarły na niej ogromne wrażenie. Młodzi ludzie uświadomili sobie, że to na nich spoczywa odpowiedzialność, by historia nie zatoczyła koła i nigdy w przyszłości nie doszło do podobnych wydarzeń. Wizyta w Muzeum była lekcją człowieczeństwa, przeprowadzoną z dbałością o wrażliwość młodych ludzi, ale bez nadmiernego łagodzenia strasznej prawdy.

Z Oświęcimia pojechali do Wadowic – miasta urodzin Ojca Świętego. Zobaczyli Bazylikę Mniejszą Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, która jest ściśle związana z Janem Pawłem II. W tym właśnie kościele późniejszy papież został ochrzczony, tu modlił się, służył do mszy św., przyjął sakrament bierzmowania  i odprawił mszę prymicyjną. Następnie można było skosztować słynnej już na całym świecie „papieskiej” kremówki. Pamiątkowe nagrania zostały wykonane kamerą zakupioną w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.

Zmęczona, ale pełna wartościowych refleksji młodzież wróciła wieczorem cała i zdrowa do swoich rodziców, aby podzielić się z nimi wrażeniami z pierwszej w tym roku szkolnym wycieczki.