Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dziś  (13 kwietnia) przypada 81. Rocznica Zbrodni Katyńskiej.  Polscy patrioci – oficerowie, policjanci, lekarze, naukowcy, prawnicy, duchowni i inni zginęli od strzału w tył głowy.  Łącznie Sowieci zgładzili prawie 22 tysiące polskich obywateli.

Dzień Pamięci Ofiar Katynia został uchwalony przez Sejm w 2007 r. dla uczczenia wszystkich wymordowanych przez NKWD. Święto państwowe przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich jeńców (13 kwietnia 1943 r.)

W 2001 roku w cokole Pomnika Legionistów w parku w Łososinie Górnej  umieszczono urny z ziemią z cmentarzy wojennych i miejsc straceń Polaków. Z dołów katyńskich ziemie przywiozła Angelika Golonka, z cmentarza Orląt Lwowskich Halina Golonka i Stanisław Golonka, z Monte Cassino siostra Anna Zarzeka. W 70. rocznicę Rzezi Wołyńskiej ziemię ze zbiorowej mogiły pomordowanych Polaków w Porycku przywieźli Ilona i Janusz Jurowiczowie. Pomnik chwały stał się swoistym cmentarzem poległych żołnierzy i pomordowanych rodaków za wschodnią granicą. 

Społeczność szkolna posadziła także Dęby Pamięci upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej z 1940 r. w ramach akcji IPN „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

W 81. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej pochylmy głowy i uczcijmy pamięć o zamordowanych Polakach!

Skip to content