Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Musimy pokonać nasz lęk przed przyszłością.

Ale nie możemy go do końca pokonać inaczej, jak tylko razem.

/św. Jan Paweł II/

W tym roku szkolnym przyszło nam doświadczyć eksperymentu w edukacji. Ponad trzy miesiące temu, z powodu ogólnoświatowej pandemii koronawirusa, musieliśmy zamknąć szkołę i przejść w system nauczania zdalnego. Nikt z nas: pedagogów, uczniów, rodziców nie był przygotowany na taką sytuację. Naruszony został wieloletni, powszechny rytm nauczania. Zostaliśmy zmuszeni do konieczności pozostania w domu i prowadzenia nauczania przez internet. Wymagało to przestawienia się na nowe metody edukacji, olbrzymiego zaangażowania nauczycieli, uczniów i ich rodziców, którzy ambitnie wspierali pedagogów i swoje potomstwo w realizacji programu szkolnego. Metodą prób i błędów, dzięki determinacji i poświęceniu, zdołaliśmy wypracować stabilny system przekazywania wiedzy oraz sprawdzania rezultatów nauczania.

Udało nam się podołać temu wyzwaniu. Co więcej, jeszcze przed pandemią, jak każdego roku, zorganizowaliśmy obchody Dnia Niepodległości w Łososinie Górnej, gościliśmy przybyłych na uroczystość 90–lecia Górskiej Szkoły Rolniczej, a także (już w rzeczywistości edukacji zdalnej) uczciliśmy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.     

Dziś nadszedł upragniony, dla uczniów i nauczycieli dzień – koniec roku szkolnego. 25 czerwca w czwartek pożegnaliśmy klasy ósme szkoły podstawowej, pozostali uczniowie rozpoczęli wakacje 26 czerwca.

Akademia została zrealizowana online przez uczniów klasy 8b, którym pomagała pani Małgorzata Rychlewska. Można ją obejrzeć na kanale Youtube: https://youtu.be/4AvvoA5kcOc

Uczniowie mogli także uczestniczyć we mszy św. w parafialnym kościele w Łososinie Górnej. Proboszcz parafii ks.dr Kazimierz Fąfara zwrócił uwagę na trud nauczania zdalnego, pogratulował jednocześnie nauczycielom poradzenia sobie w nowej rzeczywistości.

Świadectwa rozdali wychowawcy klas, przestrzegając rygorów sanitarnych. Najlepsi uczniowie zostali dodatkowo nagrodzeni wartościowymi książkami. Finaliści konkursów kuratoryjnych, Anna Matras oraz Michał Giza otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Limanowa Władysława Biedę.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce wieloletniej Przewodniczącej Rady Rodziców pani Agaty Kęski, która była świetnym pośrednikiem między szkołą a rodzicami oraz zawsze udzielała wsparcia dla realizacji działań szkoły.

Życzymy wszystkim udanego wypoczynku, samych słonecznych dni i bezpiecznego powrotu do szkoły i normalności już we wrześniu.