Szkolny dzień profilaktyki

Rodzice! Czy wiecie co wasze dzieci oglądają w internecie? Jakich youtuberów podziwiają?Czy gry, w które grają są odpowiednie do ich wieku?

Na te i inne pytania rodzice mogli znaleźć odpowiedzi dzięki bardzo żywiołowo prowadzonej prezentacji na temat zagrożeń w internecie. Ekspertami w tej dziedzinie byli państwo Dominika i Marek Wąsikowie z AKADEMII POZYTYWNEJ PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ.

Państwo Wąsikowie od lat zajmują się tematyką „hejtoholizmu”, wpływem gier na psychikę dzieci i uzależnieniami. Prowadzą zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, informacje można znaleźć na ich profilu FB: https://web.facebook.com/AkademiaPozytywnejProfilaktyki/ Do naszej szkoły przyjechali z Krakowa na zaproszenie pani pedagog Małgorzaty Witkowskiej.

Głównym przesłaniem spotkania była zachęta do rodziców, aby bardziej zainteresowali się życiem internetowym swoich pociech. W przypadku problemów należy szukać pomocy u specjalistów, ale przede wszystkim najważniejsza jest rozmowa. Warto też zapoznać się z klasyfikacją gier komputerowych PEGI, która pomoże wybrać odpowiednią do wieku dziecka rozrywkę. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pan_European_Game_Information)

Uczniowie także skorzystali z wizyty gości i brali udział w warsztatach profilaktycznych na temat zagrożeń wynikających z korzystania z nowoczesnych technologii informatycznych: klasy 4,5,6: „Cyfrowe SOS”, klasy 7-8 i 3 gim ” O jeden wpis za daleko”. Tematyka zajęć była zgodna z priorytetem wyznaczonym przez  MEN na ten rok szkolny. Starsi uczniowie dowiedzieli się również, że za internetowy „hejt” grożą sankcje z Kodeksu Cywilnego i Karnego. Mamy nadzieję, że następnym razem, jeżeli do głowy przyjdzie głupi pomysł, jeden czy drugi uczeń zawaha się przed kliknięciem i udostępnieniem wrażliwej treści.
Warsztaty zostały przeprowadzone dzięki środkom przyznanym przez Urząd Miasta Limanowa. 

Dziękujemy!

 
Skip to content