Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

100 lat temu zakończyła się I wojna światowa, a na mapach świata na nowo pojawiła się Polska, uciśniona wcześniej pod zaborami. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej wraz z parafią pw. Wszystkich Świętych zapragnął tę radosną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcić w wyjątkowy sposób.

Uroczystości odbyły się 8 listopada i rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w intencji ojczyzny, którą odprawił ks. dr Kazimierz Fąfara, proboszcz parafiiNastępnie wszyscy udali się  pod Pomnik Legionistów, gdzie odbył się Apel Poległych, poprowadzony przez Oddział „Strzelców” mł. insp. Stanisława Dębskiego dowódcy J.S. 2402 Limanowa, kompanię składającej się z uczniów ZS nr 1 i ZSTiO w Limanowej. Obecni byli również uczniowie ZS im. KEN w Tymbarku, wraz z panią dyrektor Jolantą Dunikowską-Wszołek. Następnie delegacje poszczególnych szkół i instytucji złożyły wiązanki kwiatów.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście:

 • Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda,
 • przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz,  radni Wiesław Sędzik, Leszek Woźniak,
 • przewodnicząca Sejmiku Małopolskiego pani Urszula Nowogórska,
 • radny województwa małopolskiego Grzegorz Biedroń,
 • wicestarosta Mieczysław Uryga, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Czeczótka,
 • pan Paweł Bzinkowski, asystent senatora RP Jana Hamerskiego,
 • radni Miasta Limanowa, pan Walenty Rusin oraz pan Mateusz Wroński,  pani Marzena Gąsior, radna powiatu limanowskiego, przedstawiciele posła RP Wiesława Janczyka,
 • starszy wizytator pani Teresa Szczurowska, przedstawiciel Małopolskiego Kuratora Oświaty,
 • przedstawiciele Urzędu Gminy Limanowa, pan Karol Golonka, sołtys wsi Łososina Górna, pani Edyta Król, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, pan Wojciech Korabik, kierownik Wydziału Kultury i Promocji,
 • przedstawiciele OSP w Łososinie Górnej,
 • delegacja Komendy Powiatowej PSP w Limanowej,
 • przedstawiciele Limanowskiego Domu Kultury,
 • pan Zdzisław Golonka oraz pan Tadeusz Leśniak, przedstawiciele Zarządu Osiedla nr 5 w Limanowej,
 • pan Jacenty Musiał, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, 
 • Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Limanowej,
 • przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Limanowej,
 • przedstawiciele Stowarzyszenia „Dolina Łososiny”, pani Agata Kęska, pan Daniel Łącki,
 • przedstawiciele parafialnego oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej przy parafii pw. Wszystkich Św. w Łososinie Górnej,
 • przedstawiciele Rady Rodziców ZSP nr 4 w Limanowej,
 • przedstawiciele Ludowego Klubu Sportowego „Płomień – Limanowa”,
 • oraz liczne delegacje szkół i przedszkoli z miasta i powiatu (ZSTiO w Limanowej, SP w Młynnem, ZS nr 1 w Limanowej, ZS w Tymbarku, SP w Pasierbcu, Przedszkole „Słoneczko”)

Uroczystość odbyła się w godzinach popołudniowych, nastrój potęgowały zapalone przy Pomniku Legionistów pochodnie oraz znicze. Dodatkowe oświetlenie zapewnili strażacy z OSP w Łososinie Górnej, którzy wraz z policją czuwali nad bezpieczeństwem świętujących.

Punktem kulminacyjnym  był koncert pieśni i piosenki patriotycznej „Tobie Polsko śpiewamy”, poprzedzony programem artystycznym, przygotowanym przez nauczycieli naszej szkoły: panie Małgorzatę Rychlewską, Jolantę Szumilas, Małgorzatę Witkowską i pana Krzysztofa Biernata, nad oprawą muzyczną akademii czuwał pan Wojciech Dudek, natomiast okolicznościowe dekoracje przygotowały panie Elżbieta Kołodziej,  Jolanta Pawlik oraz  Joanna Głabuś-Chowaniec. Pani Zofia Pachut odpowiedzialna była za prezentacje multimedialne.

Niespodzianką dla dyrektora ZSP nr 4 pana Alberta Golonki było wyróżnienie go Krzyżem Małopolski – Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego, którą wręczyła mu przewodnicząca Sejmiku Małopolskiego pani Urszula Nowogórska oraz radny Sejmiku Małopolskiego Grzegorz Biedroń.

Wspólne śpiewanie pieśni odbyło się w naszej szkole już po raz trzeci i jest kontynuacją lokalnej, międzywojennej tradycji, której propagatorem był legionista i niegdyś kierownik naszej szkoły Stanisław Odziomek. Dzieciom i młodzieży w śpiewaniu pomagała parafialna orkiestra pod batutą pana Czesława Kozy oraz wirtuoz, a zarazem nauczyciel muzyki pan Wojciech Dudek. Jak co roku atrakcją były występy solowe m.in. pani Barbary Jajeśnicy, Joanny Gołuszki oraz Kingi Franczak, Agnieszki Jankowskiej (dwa ostatnie wykonania w aranżacjach zespołu Kontrol Kraków). Wzruszającą pieśń „Zakwitały pąki białych róż” zaśpiewały dziewczęta z klasy 5b, Milena Jurek, Aleksandra Sarapata i Aleksandra Zimniewska. Serce poruszyło także wykonanie na pozór wesołego, a jednak traktującego o śmierci, utworu „Jak to na wojence” (Michał Giza, Magdalena Kociołek, Natalia Stanisz, Marta Majerska, Gabriela Franczak). Koncert zakończył występ harcerek piosenką „Szare Szeregi”.

Furorę zrobili najmłodsi uczniowie ZSP nr 4 oraz Przedszkola „Słoneczko”, (każdy w klapie dumnie miał przypięty kotylion) którzy bez tremy wystąpili przed licznie zgromadzoną publicznością i zaśpiewali patriotyczne utwory, pomagając sobie biało-czerwonymi flagami.

Inicjatorem uroczystości był wieloletni nauczyciel łososińskiej szkoły pan Stanisław Golonka, a organizatorem dzisiejszych obchodów był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej wraz z parafią pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej.

Na tę okoliczność Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 wydał okolicznościowy informator pt. „Torowali nam drogę do niepodległości 1918-2018”, której autorem jest pan Albert Golonka, przy współudziale pana Stanisława Golonki oraz pani Ewy Binek. Informator przybliża wielowiekową historię naszej miejscowości, sylwetki legionistów związanych z Łososiną i Limanową oraz ukazuje jak szkoła przez lata wspierała i jak nadal wspiera wychowanie w wartościach patriotycznych. Publikację można pobrać pod linkiem: Torowali nam drogę do niepodległości

Niestety inne obowiązki zatrzymały wieloletniego proboszcza parafii w Łososinie Górnej ks. Ryszarda Stasika. Przesłał jednak na ręce dyrekcji okolicznościowy list, w którym pozdrawia wszystkich swoich byłych parafian. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serdecznie dziękujemy policjantom z Komendy Powiatowej Policji za zadbanie o bezpieczeństwo uczestników w czasie przemarszu do kościoła oraz pracownikom Limanowskiego Domu Kultury za przygotowanie nagłośnienia w parku podczas Apelu Pamięci.

Serdecznie dziękujemy za pyszny posiłek przygotowany przez pracowników szkoły.

Dyrekcja ZSP nr 4 w Limanowej dziękuje wszystkim gościom za przybycie. W szczególności słowa uznania składa najmłodszym dzieciom przedszkolnym, wykonawcom, solistom, konferansjerom Julii Wilczek oraz Kacprowi Kozie oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły zaangażowanym w ten piękny projekt.

Dziękujemy serdecznie wszystkim obecnym za wspólne śpiewanie!

Stworzyliśmy  wzruszającą i piękną lekcje historii, budząc wspomnienia rodzinnego domu i echa dawnych lat.

 

 

Skip to content