Jak trafiłam do Łososiny Górnej – wspomnienia z historii naszej szkoły

30 listopada w naszej szkole miało miejsce niecodzienne, sentymentalne spotkanie. Na zaproszenie dyrektora Alberta Golonki, pani wicedyrektor Doroty Atłas oraz pani Doroty Piórkowskiej-Zięby, szkolnego bibliotekarza, z Warszawy przybyły do nas pani Danuta Sadowska-Ryffa i jej mama pani Grażyna Sadowska. Panie te to odpowiednio praprawnuczka i prawnuczka nauczycielki oraz kierowniczki  łososińskiej szkoły w latach 1903-1928 pani Pauliny Strecowej.

Pani Danuta Sadowska-Ryffa przedstawiła zebranym materiały, które dotyczyły życia i pracy pani Pauliny Strecowej. Pani Strecowa urodziła się 20.06 1867 r., uczyła w łososińskiej szkole od 1903 r. do 1927 r.,  zmarła 23.10.1945 r. Spoczywa na cmentarzu w Brzesku. Była nie tylko wspaniałą nauczycielką, ale także świadkiem wydarzeń w odradzającej się Polsce po odzyskaniu niepodległości. To jej radosny wpis z listopada 1918 r. można znaleźć w szkolnej kronice: 

„Wiekopomny dzień, 1 listopada 1918 r.

Objęcie Władzy przez Rząd polski. W powołanej do życia naszej drogiej Ojczyźnie, która przez tyle lat cierpiała pod obcym panowaniem. Dziś rządzimy się sami dla siebie, wspólnie i obowiązkiem każdego Polaka jest na każdym kroku działać jedynie dla dobra naszej ukochanej Polski!

Niech żyje Polska!

Niech żyje wojsko polskie!

Niech żyje Piłsudski!”

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas 5-8,  klas 3 gimnazjum oraz zaproszeni goście m.in. emeryci i nauczyciele naszej szkoły: Wiktoria Wójciak, Anna Czamara, Maria Dudek, Maria Guzik, Maria Wróbel, Stanisław Golonka i Halina Golonka. Ponadto, spotkanie zaszczycili swoją obecnością  najstarsi mieszkańcy naszej parafii pani Genowefa Wróbel oraz Ludwik Załubski. Na spotkaniu byli również ks. dr proboszcz Kazimierz Fąfara, przewodnicząca Rady Rodziców ZSP 4 Agata Kęska oraz prezes Koła Gospodyń Wiejskich Łososiny Górnej pani Maria Wróbel. Po spotkaniu zaproszeni goście przeszli do Izy Pamięci i Tradycji Łososińskich Szkół, gdzie wpisali się do pamiątkowej księgi.
 

Serdecznie dziękujemy za przybycie i przybliżenie nam wydarzeń z  historii naszej szkoły. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulina Maria Strecowa, kierowniczka  łososińskiej szkoły w latach 1903-1928. (fot. z archiwów szkolnych)

 

Skip to content