Klasa 5a na wycieczce w okolice Zakopanego

Klasa 5a wraz z wychowawczynią panią Joanną Głabuś-Chowaniec oraz panem dyrektorem Albertem Golonką spędziła ostatnie dwa dni zwiedzając okolice Zakopanego. 

Wyruszyli w czwartek rano z przestrachem spoglądając w niebo na zbliżające się chmury. Szczęście jednak im dopisało i mimo, że w Limanowej czwartek i piątek były deszczowe, uczniowie z 5a złapali „okno pogodowe”. Pan Krzysztof Florek, zawodowo jeden z najlepszych limanowskich kierowców, a prywatnie tata Krystiana, wiózł całą grupę do Zakopanego m.in. przez przełęcz Snozka, łączącą Gorce z Pieninami i Dębno, gdzie stoi, wpisany na listę UNESCO, piękny drewniany kościół. 

Drugiego dnia młodych turystów czekała piesza wycieczka po Dolinie Białego. Ta dolina reglowa w Tatrach Zachodnich, położona pomiędzy grzbietami Krokwi i Sarniej Skały szczyci się bogatą szatą roślinną, a także widowiskowymi kaskadami i formacjami skalnymi.

Po spacerze wycieczka udała się na Krzeptówki do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które całkiem niedawno, bo 28 marca br. zostało nowym Sanktuarium Narodowym. Uchwałę je ustanawiającą przekazał przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki na ręce przełożonego prowincjalnego Księży Pallotynów ks. Zenona Hanasa i kustosza Sanktuarium ks. Mariana Muchy. Sanktuarium ma ciekawą historię. 13 maja 1981 r. po zamachu na życie Jana Pawła II, podczas modlitwy o uratowanie życia Papieża przed Figurą Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach wierni podjęli zobowiązanie, że jeśli Bóg uratuje życie Papieża, na tym miejscu wybudują kościół dziękczynienia. 21 października 1987 r. Jan Paweł II dokonał w Rzymie koronacji Figury Matki Bożej Fatimskiej z Krzeptówek. Natomiast 7 czerwca 1997 r. podczas swojej pielgrzymki do Polski konsekrował kościół. 

W drodze powrotnej dzieci miały jeszcze okazję podziwiać zamki w Czorsztynie i Niedzicy z pokładu statku widokowego podczas rejsu po Jeziorze Czorsztyńskim. 

Grupę prowadził przewodnik górski, specjalista od Beskidów i Tatr, pan Stefan Bugajski, który w przystępny i ciekawy sposób przekazywał uczniom swoją ogromną wiedzę.

Po raz kolejny potwierdziło się powiedzenie „podróże (nieważne bliskie czy dalekie) kształcą.”

Skip to content