226. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

5 maja uczciliśmy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mimo, że minęło od tych wydarzeń wiele lat to nadal zajmują one w naszej świadomości ważne miejsce.

Uroczysta akademia przygotowana została przez uczniów klasy I Ga pod opieką pana Zdzisława Sułkowskiego oraz przez członków szkolnej orkiestry pod kierunkiem pana Wojciecha Dudka. Rozpoczęła się ona od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowegoNastępnie głos zabrał Dyrektor ZSS nr 4 pan Albert Golonka. Przypomniał, że obowiązkiem nas wszystkich jest pielęgnowanie pamięci o twórcach nowoczesnej konstytucji, a co za tym idzie praworządności. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, zaraz po konstytucji amerykańskiej. Stanowiła ona swoisty dowód na to, że Polska weszła na drogę naprawy ustroju oraz wzmocnienia władzy państwowej. 

Uczniowie, występujący na akademii, słowem i pieśnią przybliżyli  wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.  Katarzyna Puch wraz z Kacprem Święchem pięknie zaśpiewali patriotyczną pieśń „Witaj Majowa Jutrzenko”, a następnie wszyscy obecni na sali zaśpiewali fragment „Roty” Marii Konopnickiej. Dla wszystkich była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

 

Skip to content