Już po stresie egzaminacyjnym

23 uczniów z klasy 3 Ga zakończyło dzisiaj trzydniowy maraton egzaminacyjny.  Na pierwszy ogień poszło sprawdzanie wiedzy z historii i wiedzy o społeczeństwie – uczniowie mieli godzinę na wypełnienie arkuszy. Po nim przyszedł czas na test z języka polskiego. Co w tym roku przygotowali im twórcy pytań egzaminacyjnych?

Gimnazjalistów na egzaminie gimnazjalnym szczególnie zachwyciły fragmenty Sherlocka Holmesa. Zdania – jak to zwykle bywa – są dość podzielone, ale w większości piszący wyrażają zadowolenie. Jako większą wypowiedź pisemną mieli rozprawkę (trafnie przewidzianą przez panią Małgorzatę Rychlewską i dlatego mozolnie ćwiczoną na języku polskim), jednak na dość trudny temat – „uzasadnij, podając przykłady z literatury, że marzenia mają moc sprawczą.” Niby każdy wie o co chodzi, ale jak to napisać? W czwartek uczniowie pisali część z przedmiotów przyrodniczych, gdzie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące m. in. fotosyntezy, kwasów i zasad czy czasu słonecznego. Po przerwie zajęli się „królową nauk”, której statystycznie gimnazjaliści boją się najbardziej. Ostatni dzień egzaminu był z języka obcego. W naszej szkole tylko dwie uczennice zdecydowały się na język niemiecki i pisały wyłącznie część podstawową, pozostali wybrali język angielski i pisali dwie części podstawową i rozszerzoną.

Egzamin gimnazjalny to najważniejszy sprawdzian, który zdają wszyscy uczniowie kończący ten poziom edukacji. Choć egzaminu nie można nie zdać, to jednak jego wynik ma duży wpływ na to, do jakiej szkoły średniej dostaną się zdający. Prestiżowe licea jak zwykle przyjmować będą tylko gimnazjalistów z najlepszymi wynikami końcowymi.

Oficjalne wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego opublikowane zostaną 16 czerwca 2017.

Skip to content