Wycieczka klas drugich do Kopalni Soli w Bochni

W dniu 8 marca uczniowie klas II a oraz II b wraz ze swoimi wychowawczyniami paniami Anną Palacz i Danutą Ługowską, zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni. Zwiedzanie kopalni rozpoczęli od zjazdu wraz z przewodnikami pod ziemię ciemnym  szybem Campi. Tuż po zjeździe, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Uczniowie uczestniczyli w projekcie multimedialnej trasy turystycznej „Śladami pracy górnika”. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, w którą również zabrani zostali uczniowie. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikom pomogli między innymi górnicy,  polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie ze „średniowiecznym górnikiem”. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek, zjedzenie posiłku oraz gry i zabawy. Na koniec dzieci  wykonały piękne czapki górnicze. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Dziękujemy rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi podczas wycieczki oraz państwu Halinie i Dariuszowi Mączko za piękne zdjęcia.

/A.P./

Skip to content